עורך דין להטרדות מיניות – כיצד פונים?

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

בשנת 1998 אושר החוק למניעת הטרדה מינית. בהתאם לחוק נקבעו חמישה סוגי התנהגות המהווים הטרדה מינית וקובע שהתנהגות זו הינה בגדר עבירה פלילית שעונשה יכול להגיע למאסר, ועוולה אזרחית המאפשרת לבית המשפט לפסוק פצוי מבלי להוכיח את הנזק.

המעשים שנחשבים הטרדה מינית על פי החוק –

  • סחיטה באיומים – כשמדובר במעשה בעל אופי מיני שהאדם נדרש לעשותו.
  • מעשים מגונים – כאשר מדובר בעבירה פלילית הקיימת עשרות שנים בחוק העונשין הפלילי.
  • הצעות חוזרות בעלות אופי מיני – כאשר עורך דין להטרדה מינית מסייע לאדם שקיבל הצעות חוזרות בעלות אופי מיני שהאדם לא היה מעוניין בהן. כאשר ההתייחסויות נעשות תוך כדי ניצול יחסי מרות, תלות, חינוך או טיפול, אין צורך להראות שהאדם לא היה מעוניין בהם.
  • התייחסות מבזה או משפילה המופנית לאדם ביחס למינו או למיניותו – לרבות נטייתו המינית. עורך דין להטרדה מינית מגדיר התייחסות שאינה ראויה אפילו אם היא הייתה חד פעמית.
  • פרסום תצלום, סרט או הקלטה של אישה ללא הסכמתה – תוך התמקדות במיניותכה בנסיבות שבהן הפרסום עלול להשפיל או לבזותה.

 

במה עוסק החוק למניעת הטרדה מינית?

החוק עוסק בכל הנוגע להטרדות מיניות. בין אם הן נעשות במקום העבודה, בבית ובין אם במוסד לימודי או טיפולי, עורך דין להטרדה מינית יספק עבורכם הגנה משפטית מיד לאחר הפנייה אליו.

בהתאם לחוק מוטלת חובה על המדינה, על מוסדות להשכלה גבוהה ועל  כוחות הביטחון כדוגמת צה"ל, שב"כ, שב"ס, משטרה, לפעול למניעת הטרדה מינית במסגרתם.

חשיבותו של עורך דין להטרדות מיניות

עורך דין להטרדה מינית הינו הגורם המרכזי המעניק ייעוץ משפטי לגופים ולמוסדות בכל הנוגע להטרדות מיניות. בהתאם לחוק למניעת הטרדה מינית מוטלת על מעסיקים חובה לנקוט באמצעים סבירים על מנת למנוע הטרדה מינית או התנכלות במסגרת יחסי העבודה ולטפל בכל מקרה של הטרדה מינית.

בנוסף, גופים רבים שאינם מעסיקים בהם עובדים (כמו למשל קהילות חברתיות ומוסדות חברתיים) קובעים בתוכם נהלים למניעת הטרדה מינית בכדי להסדיר את היחסים  בין חבריהם ולמנוע השלכות משפטיות עתידיות בשל ניהול  לקוי של אירועים פוגעים.

עורך דין הטרדה מינית – ייצוג נפגעי עבירות הטרדה מינית בהליכים משמעותיים

במקומות עבודה, במוסדות ביטחון ובמוסדות להשכלה גבוהה נוקטים בתהליכים משמעתיים מיד לאחר קבלת תלונות אודות הטרדות מיניות. על מנת לטפל באופן המיטבי במקרה של הטרדה מינית, יש להיעזר בעורך דין להטרדה מינית מומחה.

רותם אלוני דוידוב הינה עורכת דין להטרדות מיניות. עו"ד אלוני דוידוב בעלת התמחויות בייצוג נפגעות פגיעה מינית, במתן סיוע משפטי בפגיעות מיניות בטיפול רפואי ופסיכולוגי ובתביעות רשלנות רפואית. עו"ד אלוני דוידוב מתמקדת בתחום הפגיעות המיניות, מה שמאפשר לה להתמקד בתחום שבו היא עוסקת ולהעניק ייעוץ משפטי מקצועי ויסודי. אם קראתם את המאמר ונתקלתם במקרה דומה של הטרדה או התנכלות מינית – אל תתביישו להיעזר בגורם מקצועי ומוסמך לטיפול ותדעו שיש לכם תמיד לאן לפנות במקרה הצורך

הבלוג שלנו