נפגעות תקיפה מינית – השתיקה אינה פתרון

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

החוק למניעת הטרדה מינית נחקק בשנת 1998 ומטרתו לאפשר לבית במשפט לפסוק פיצוי מבלי להוכיח את הנזקים שנגרמו. חקיקתו קבעה מציאות חדשה והעלתה שאלות רבות שבמרכזן עומדת השאלה איזו התנהגות נחשבת להטרדה מינית.

מאז החלתו ספג החוק ביקורת חריפה על היותו קיצוני, מרחיק לכת, מגביל ומפליל התנהגויות אנושיות טבעיות. המתנגדים לחוק זה טוענים כי החוק גורם לחשדנות ביחסים הבין – אישיים ופותח את האפשרות להגשת תלונות שווא.

מהי הטרדה מינית?

איסור ההטרדה המינית הינו ציווי כללי הנוגע לכלל מערכות היחסים, בין אם מדובר בהטרדה אקראית ברחוב, במוסד לימודי בין בני משפחה או במקומות העבודה. ישנו סעיף בחוק המציג שישה מקרים ספציפיים המגדירים מהי הטרדה מינית. בהתאם להגדרות אלה ייקבע הצורך האם להיעזר בעו"ד לצורך ייצוג נשים נפגעות תקיפה מינית.

  • סחיטה באיומים כשהמעשה שאותו נדרש האדם לעשות הינו בעל אופי מיני.
  • מעשים מגונים.
  • הצעות חוזרות ונשנות בעלות אופי מיני המופנות לאדם אשר הראה למטריד כי הוא איננו מעוניין בהצעות אלה.
  • התייחסויות חוזרות המופנות לאדם ומתמקדות במיניותו המופנות לאדם אשר הראה למטריד שהוא אינו מעוניין בהתייחסויות האמורות.
  • התייחסות מבזה או משפילה המופנית לאדם בשל מינו או מיניותו ו לנטייתו המינית.
  • הצעות או התייחסויות במקרים כלפי קטינים, חסרי ישע או תוך ניצול יחסי מרות, חינוך או טיפול שבמקרים אלה מתייתרת הדרישה שהמוטרד יראה למטריד שהוא איננו מעוניין.
  • פרסום תצלום, סרט או הקלטה של אדם המתמקד במיניותו בנסיבות שבהן הפרסום עלול להשפיל את האדם או לבזותו מבלי שניתנה הסכמה של האדם לפרסום.

 

 

הטרדה מינית כלפי נשים – מהו הפתרון?

כיום מספר הנשים שמבינות כי עברו תקיפה מינית רק הולך וגדל וישנם מקרים רבים של התנכלויות והטרדות מיניות כלפי נשים. רבות מנפגעות תקיפה מינית חשות אשמה, מבוכה או פחד לספר את הדברים ובוחרות באפשרות השתיקה. פעמים רבות תחושות אלו נובעות מתוך פחד והכחשה להכיר בעובדה שפגעו בך. ייצוג נשים נפגעות תקיפה מינית הינו תהליך משפטי רב שלבי העלול להיות מתיש ומייגע מהסיבה שלוקח זמן לאסוף את הראיות וישנם מקרים רבים שבהם הנאשמים בהטרדה או בהתנכלות מינית אינם מקבלים את העונש הראוי להם.

ייצוג נשים נפגעות תקיפה מינית על ידי עורכת דין מנוסה תורם באופן משמעותי להשגת היעד הכפול – מחד, הגנה על הנפגעת ושמירה על זכויותיה ומאידך – מיצוי הדין עם התוקף.

עורכת דין רותם אלוני דוידוב הינה עורכת דין המתמחה בייצוג נשים נפגעות תקיפה מינית ובטיפול במקרים אלה עד להגעה למיצוי הדין הפלילי של התוקף ונקיטת עונש התואם את מעשיו. הפתרון להטרדה מינית כלפי נשים הוא לא לשתוק, לדבר עם כלל הגורמים שיכולים לסייע לך ותזכרי תמיד שאת לא לבד בתהליך וישנם  גורמים מקצועיים רבים  שיעמדו לצידך.

הבלוג שלנו