כיצד ניתן לזהות הטרדה מינית בעבודה?

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

הטרדה מינית יחסי מרות הינה נושא שכיח במיוחד. לא אחת קרה ששמענו בתקשורת סיקורים נרחבים אודות הטרדות מיניות במקומות ציבוריים, במוסדות ביטוחניים ובעיקר בין קולגות במקום העבודה.

לא אחת שומעים על בוס, מנכ"ל,  או אפילו סוכן דוגמניות שמנצל את סמכויותיו ונוקט בהטרדה מינית ביחסי מרות. קורים מצבים רבים שבהם המוטרדות מפחדות להתלונן מהסיבה שהתלונה עלולה לגרום להן לאבד את עבודת חלומותיהן. המנהלים לרוב משתמשים בסמכותם על מנת לנצל את העובד שנמצא תחתיהם או כפוף לסמכותם.

תפקידו של עורך דין הטרדות מיניות במקומות העבודה

עורך דין הטרדה מינית ביחסי מרות ידע להעריך נכונה את המצב ואת סיכויי ההצלחה בהליכים הכרוכים בהצגת הדברים, בהתמודדות מול הפוגע שעל פי הרוב הוא האיש בעל הסמכויות הגדולות ביותר בחברה או בארגון וסביר להניח שהוא יהיה מלווה בעורך דין להטרדה מינית מטעמו. לכן, לא מומלץ להתמודד לבד עם הדברים בזירה המשפטית ורצוי ואף חובה שאם אתם נמצאים בצד שנפגע עליכם להיעזר בעורך דין הטרדה מינית יחסי מרות בכדי שתוכלו לקבל את זכויותיכם, שהמטריד ייענש ושהצדק ייצא לאור.

כיצד ניתן לזהות שמדובר במקרה של הטרדה מינית במקום העבודה?

פעמים רבות הנפגעות מזהות שמדובר במקרה של הטרדה מינית יחסי מרות רק לאחר פניות חוזרות ונשנות ולא לאחר הפנייה הראשונה. על מנת לעצור את הדברים בזמן, לטפל ולמנוע הטרדה מינית יחסי מרות אחת ולתמיד יש לזהות מתי שיחה נעימה בין בוס ומועסקת הופכת להטרדה מינית בעבודה, מה הופך ניסיונות חיזור להטרדה מינית בעבודה וכיצד העובדת שנפגעה תצליח להוכיח כי ההסכמה לדייט נבעה מאי נעימות לסרב.

כאשר מדובר בהטרדה מינית יחסי מרות בדרך כלל הממונה האחראי על העובדים יעניק להם מחמאות באופן שוטף וחריג מהרגיל, ינסה ליצור מגע עם העובדים תחתיו באופן שאיננו נעים ואף ישתמש בביטויים מיניים.

 

איזו התנהגות אינה מהווה הטרדה מינית?

על אף שהחוק מגדיר באופן מפורש אילו התנהגויות נחשבות להטרדה מינית יחסי מרות ולהטרדות מיניות מסוגים אחרים, ישנם מקרים שיהיו באופן תמידי יוצאים מן הכלל. למשל – קשה להגדיר מראש מה ייחשב להתייחסות מבזה או משפילה ביחס למינו או למיניותו של האדם. יחד עם זאת האיסור על הטרדה מינית איננו איסור על חיזורים הנעשים ברוח טובה ובהסכמה הדדית או במקרים בהם נעשים חיזורים הדדיים באופן מכבד.

רותם אלוני דוידוב הינה עורכת דין המתמחה בטיפול במקרים של הטרדה מינית יחסי מרות. עו"ד אלוני דוידוב בעלת ניסיון רב בטיפול, בייעוץ משפטי בתחום ובעלת רזומה נרחב ועשיר בטיפול של תיקים בתחום. עו"ד אלוני דוידוב מודעת למורכבות בטיפול ולכך שקיים קו דק בין ניסיונות חיזור הדדים לבין הטרדה מינית יחסי מרות. אני תמיד כאן עבורכם לכל שאלה, בקשה והתייעצות.

הבלוג שלנו